Emoce – základní cvičení

Čvn 4, 2022 | Emoce

1) Objevit, jakou emoci v přítomném okamžiku prožívám

Během dne musíme dělat hodně věcí a ani si neuvědomujeme, jak se cítíme. Tím se pravidelně potlačujeme a ani o tom nevíme. Toto cvičení je bezpečné v tom, že si vlastně jenom uvědomím, jak se nyní cítím.

Prakticky:
– v náhodný okamžik/nebo v pravidelných intervalech si zavřít oči a zkusit se nacítit. V momentě, kdy ucítím nějakou emoci, tak ji jen pojmenovat.
K tomu slouží seznam níže. Doporučuji si ho vytisknout a nosit při sobě. Minimálně si ho však párkrát celý pročíst, ať aspoň podvědomě nasáknete slovíčka, které se pak můžou při cvičení vybavit.


jedná se o emoční cvičení nikoli myšlenkové, tzn. nepopisujeme stav, ale naciťujeme se. Rozdíl: „mám takové pnutí na hrudníku“ – to je popis situace a jak se v tom cítíte? „cítím se sevřeně“ … „bolí mě nepříjemně za krkem“ a jak se v tom cítíte? „jsem zoufalý„. K tomu lépe právě pomůžou zavřené oči, kdy aspoň trochu vypneme logiku.

– nedělat cvičení zpětně, např. večer si určím, jak jsem se přes den cítil. Ale v přítomnosti.

Doplněk

Pokud Vám to pořád nejde a nedokážete si určit aktuální emoci, nevadí. Jen cvičte a postupně uvidíte, že se zlepšujete. Je to o cviku. Doteď jste třeba vnímali více své myšlenky než emoce. A když si myslíte, že jste citový balvan, tak se zkuste podívat na filmy nebo seriály. Ale jinak. Pusťte si svůj oblíbený a během filmu vnímejte své emoce. Pauzněte a řekněte si, jak se nyní cítíte. Jak se cítí hlavní hrdina? Jak se cítí vedlejší postava. A můžete cvičit takto. Navíc je pro vás snazší si uvědomit, že to nejsou vaše emoce, ale film/seriál ve vás vyvolal tento pocit.